گوهر شناسی و اصطلاحات علمی آن

گوهر شناسی و اصطلاحات علمی آن


  • ۱۷ آبان ۹۹
  • 136 بازدید
  • برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
    [کل: 0 میانگین: 0]

گوهر ها مواد معدنی شفاف یا متراکم هستند مثل الماس و حدید، یا Rock هستند مثل لاجورد . بعضی از آنها از مواد آلی بدست آمده اند مثل کهربا Amber و بعضی مصنوعی هستند مثل y.a. g و گاهی نیز چوب و زغال سنگ ( Coal) و استخوان و شیشه و فلزات نیز برای تزئین مورد استفاده قرار می گیرند یاJet که شکلی از زغال سنگ است و با عاج ( Ivory) و یا Moldavite شیشه ای است که از برخورد شهاب سنگ به زمین تولید می شود و یا فلز طلا گاهی فسیلها ( سنگواره) هم بعنوان وسایل تزئینی مورد استفاده قرار می گیرند.

زیبایی یکی از خواص سنگ های جواهر است و ممکن است به دلیل رنگ یا پدیده و یا درخششی باشد که در مقایسه با سنگهای دیگر دیده می شود. سختی یا ناخالصی های جالب و زیبای بعضی سنگ ها جلب توجه می نماید. کمیابی نیز یکی از فاکتورهایی است که موجب ارزشمند شدن سنگ می شود. تراش و صیقل سنگ به زیبایی آنها می افزاید. سنگ های سخت تر را بیشتر بعنوان جواهر استفاده می کنند و سنگهایی با سختی پایین را معمولا کلکسیونرها و یا گوهر شناسان جمع آوری می کنند.

 Gemology گوهر شناسی: بررسی و شناخت علمی کانی ها ( Gemstones) را گوهر شناسی می گویند.

 Color Stones سنگ های رنگی: به همه گوهر ها به جز الماس و الماسهای رنگی، سنگهای رنگی می گویند حتی اگر بیرنگ باشند.

Rockسنگ های ترکیبی: به سنگهای طبیعی و معدنی گفته می شود که از ۲ و یا چند سنگ معدنی متراکم تشکیل شده اند مثلا لاجورد.

Semi – Precious Stones(سنگ های نیمه قیمتی): به جز الماس و یاقوت قرمز و یاقوت کبود و زمرد بقیه گوهر ها نیمه قیمتی هستند. ولی این تعریف زیاد مناسب نیست چون ممکن است کیفیت یک زمرد بقدری پایین باشد که قیمتش از یک سنگ نیمه قیمتی کمتر باشد.

Imitation بدل: به سنگهایی که فقط از نظر ظاهر و رنگ شبیه به سنگهای طبیعی و یا مصنوعی هستند و از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی و نوری هیچ شباهتی به آنها ندارند، بدل می گویند.

Jewelجواهر: به یک یا چند گوهر که ممعولا تراشدار هستند و روی فلز قیمتی کار گذاشته شده اند جواهر می گویند.

Crystal بلور: کریستال ساختمان اتمی منظم و ساختمان بیرونی منظم و هندسی دارد. ساختمان کریستالی در صورت تغییر ترکیبات شیمیایی و ویژگیهای فیزیکی، تغییر می کند و در نتیجه نوع سند ( گوهر ) نیز تغییر می کند.

کریستالوگرافی: علم شناخت ساختمان کریستالی را کریستالو گرافی می گویند.

Mineral معدنی: با تغییرات طبیعی که در ترکیبات جامد و غیر آلی پوسته زمین ایجاد می شود، کانی یا Mineral به وجود می آید. کانیها دارای ساختمان کریستالی و ترکیبات شیمیایی هستند.

Mineralogy: علم شناخت کانیها را Mineralogy می گویند.

Petrography: علم تشریح Rocks را با بهره برداری از میکروسکوپ و وسایل مخصوص، سنگ نگاری یا Petrography می گویند.

petrology: علم شناخت منشاء و تاریخ و دگرگونی و ساختمان و ترکیبات شیمیایی و طبقه بندی ROCK هاراپترولوژی می گویند. از نظر بعضی کارشناسان پترولوژی همان پتروگرافی است.

Speciesخانواده: یک کانی بوسیله ترکیبات شیمیایی خاص و ساختمان کریستالی خاص خود که ویژگیهای نوری و فیزیکی و شیمیایی سنگ را باعث می شود، تشخیص داده می شود. مثل یاقوت که Al۲o۳ و ساختمان کریستالی Hexagonal را دارا است. ( خانواده یاقوت)

:Stone نام عمومی همه ترکیبات جامد پوسته زمین جز یخ و زغال سنگ است. برای جواهرفروشان و کلکسیونرهای جواهر کلمه”سنگ” تنها به معنی گوهر و برای آرشیتکت ها این کلمه به معنای موادی است که برای ساختن ساختمانها و خیابانها بکار می رود. در علوم زمین شناسی فقط درباره سنگها صحبت نمی شود بلکه درباره Rocks و مواد معدنی هم بحث می شود.

Synthetic: نام اختصاری سنگ مصنوعی (Synthetic stone) است.

Synthetic stones: سنگ های مصنوعی که در آزمایشگاه و به دست انسان و کاملا مشابه نمونه طبیعی خود از نظر خواص کریستالی و شیمیایی و فیزیکی ساخته می شوند.

Variety گونه: به انواع گوهر هایی که در یک خانواده (species) هستند ولی از نظر رنگ و ظاهر با یکدیگر تفاوت دارند، می گویند.

منبع: Gemstones of the world اثر والتر شومن-ترجمه ی رویا یحیوی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
modir

modir

اخبار

پاسخ دهید.

دیدگاه‌های این نوشته

هنوز پاسخی ارسال نشده است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دوره‌های آموزشی گوهرشناسی تحسین