رنگ خط ناشی از خراش (Streak) گوهرها

رنگ خط ناشی از خراش (Streak) گوهرها


  • ۲۸ آبان ۹۹
  • 68 بازدید
  • برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
    [کل: 1 میانگین: 5]

رنگ ظاهری گوهرها حتی در انواع یکسان بسیار متنوع است. مثلا بریل می تواند همه رنگهای موجود در یک طیف را داشته باشد. حتی بیرنگ باشد. این بیرنگی در حقیقت رنگ واقعی است که رنگ ذاتی نامیده می شود. تمام رنگهای دیگر بوسیله ناخالصی ها ایجاد می شوند. رنگ ذاتی به دلیل مشخص بودنش می تواند برای تشخیص سنگ خام استفاده می شود که آن را می توان با کشیدن کانی بر روی یک صفحه چینی که به آن Streak Plate می گویند، دید. هماتیت دارای خط خراش قرمز است و خط ناشی از خراش پیریت برنجی سیاه است و Sodalite آبی دارای رنگ خط ناشی از خراش سفید می باشد. در مواردی که سنگ خیلی محکم است توصیه می شود اول بایک سوهان فولادی مقداری پودر از آن بدست آید و سپس آن را روی Streak Plate بریزیم. این روش مورد علاقه کلکسیونرها است. سنگ تراش خورده هرگز نباید با این روش آزمایش شود، زیرا خطر آسیب دیدن سنگ وجود دارد.

عکس پیریت

پیریت طلایی روی صفحه چینی خط ناشی از خراش سیاه ( سیاه متمایل به سبز) باقی می گذارد.

 

رنگ بعضی گوهرها به مرور زمان تغییر می یابد. Amethyst و Rose Quartz و Kunzite هنگامیکه در معرض نور خورشید قرار بگیرند کمرنگ تر می شوند. این تغییرات، معمولا در سنگهای طبیعی اتفاق می افتد و کلی نیست. بیشتر اوقات طیف رنگی بعضی سنگها بهسازی می شوند. بهترین مثال حرارت دادن آمتیسیت در چند صد درجه، طیف رنگی بنفش به زرد شدن و قرمز قهوه ای و سبز یاشیری تغییر می یابد. بیشترین سیترین ها و همه prasiolite که به حراج گذاشته می شوند، آمیتیست هایی هستند که با این روش رنگشان تغییر کرده است. رنگهایی که جذابیت کمتری دارند را می توان با روش (حرارت دادن به رنگهای بهتر و پر طرفدارتری تبدیل کرد. آکوامارین های متمایل به سبز حرارت داده می شوند تا به آبی دریایی و تورمالین هایی که رنگ خیلی تیره دارند را می توان کمرنگ کرد و تورمالین های آبی را می توان به سبز تغییر داده Zircon های بیرنگ و آبی سبز به قرمز قهوه ای تبدیل می شوند.

عکس اپال

boulder – opal

رنگهای بدست آمده معمولا نزدیک به رنگ طبیعی هستند و با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیستند. بعضی از این رنگهای بدست آمده دائمی نیستند و می توانند کمرنگ شوند و یا تغییررنگ دهند و یا لکه لکه شوند. در مورد گوهرهای متخلخل مثل لاجورد و فیروزه و مروارید و عقیق با اضافه کردن ماده رنگی و روغن و رزین و پلاستیک و موم (Wax) اصلاح می شود. این سنگها از دیرباز با این شیوه بهسازی می شدند. بعضی گوهرها مثل الکساندرایت نیز در دو نور طبیعی و مصنوعی تغییررنگ دارد.

منبع: Gemstones of the world اثر والتر شومن-ترجمه ی رویا یحیوی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
modir

modir

اخبار

پاسخ دهید.

دیدگاه‌های این نوشته

هنوز پاسخی ارسال نشده است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

هنوز هیچ مطلب مرتبطی برای این قسمت نشر داده نشده است.

دوره‌های آموزشی گوهرشناسی تحسین