نور و تاثیرات آن در سنگ ها

نور و تاثیرات آن در سنگ ها


  • ۲۷ آبان ۹۹
  • 75 بازدید
  • برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
    [کل: 2 میانگین: 5]

گوهرسنگ

مشخصات نوری از دیگر ویژگیهای گوناگون سنگها، اهمیت بیشتری دارد. آنها ایجاد رنگ و جلا و تجزیه نور و درخشش و بازی نورو رنگین کمان می کنند. در آزمایش سنگها، امروزه، تمرکز زیادی روی تاثیر مشخصات نوری انجام می گیرد.

رنگ: رنگ از مهمترین مشخصات سنگ است ولی تشخیص سنگها و شناسایی آنها از روی رنگ امکان پذیر نیست چون بسیاری از سنگها دارای یک رنگ هستند. رنگ بوسیله نور ایجاد می شود و نوردر یک طول موج مشخص یک ارتعاش است. چشم انسان می تواند طول موجهای بین ۷۵۰-۳۸۰ را تشخیص دهد. این میدان دید به چند بخش طول موج معین تقسیم شده که عبارتند از قرمز – نارنجی – زرد – سبز – آبی- بنفش که مخلوطی از همه این رنگها، نور سفید را ایجاد می کند. اگر طول موج مشخصی از این طیفهای کامل جذب شود ترکیب طول موجهای باقی مانده ایجاد رنگی می نماید که سفید نیست. اگر همه طول موجها از سنگ عبور کنند سنگ بیرنگ دیده می شود. اگر همه نورها جذب شوند سنگ سیاه دیده می شود. اگر همه طول موجها مقداری جذب شوند، سنگ سفید و یا خاکستری به نظر می رسد. اگر فلزاتی مثل کرومیوم ( cr) و وانادیوم ( va) و کبالت ( co) و تیتانیوم ( Ti) و نیکل ( Ni) و Fe ( آهن و مس (Cu) و منگنز( Mn) در ترکیب شیمیایی گوهر باشد طول موجهای معینی از نور جذب و باعث ایجاد رنگ می شوند. در مورد Zircon و کوارتز دودی (smoky Quartz) هیچ ناخالصی یا مواد خارجی در ایجاد رنگ دخالت ندارد بلکه اختلالی در شبکه اتمی ساختمان کریستالی در جذب انتخابی نور ایجاد و در نتیجه رنگ سنگ را تغییر می دهد. مسافتی که نور در سنگ می پیماید در جذب تاثیر دارد و باعث ایجاد رنگ می شود.

تراشکار باید از این موضوع برای اینکه رنگ سنگ بهتر نشان داده شود استفاده کند. سنگهای با رنگ روشن را ضخیم تر تراش می دهند تانور مسیر بیشتری را در سنگ طی کرده و در نتیجه رنگ سنگ پر رنگ تر دیده می شود و سنگهایی با رنگ خیلی تیره مثل آلمانداین گارنت را نازک تر تراش می دهند و یا طرف دیگر سنگ را توخالی می کنند تا رنگ روشن تر دیده شود. نورمصنوعی روی رنگ سنگها تاثیر دارد چون ترکیبی غیر از نور طبیعی دارد. رنگ بعضی سنگها، در اثر نور زرد مصنوعی بدتر می شود مثل یاقوت کبود ولی رنگ یاقوت قرمز در اثر این نور بهتر می شود. بیشترین تغییر رنگ در سنگ Alexandrite ایجاد می شود که در نورطبیعی سبز و در نورمصنوعی قرمز است اگر چه رنگ در سنگ ( بجز الماس) از اهمیت زیادی برخوردار است ولی هیچ روش کاربردی که عموما بتواند رنگ را تشخیص دهد پذیرفته نشده است. نمودارهای مقایسه رنگ، روش خوبی برای تشخیص رنگ نیست چون دید شخص هم باید در نظر گرفته شود. روشهای تعیین رنگ در کارهای علمی پیچیده تر از آن است که در تجارت استفاده شود.

منبع: Gemstones of the world اثر والتر شومن-ترجمه ی رویا یحیوی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]
modir

modir

اخبار

پاسخ دهید.

دیدگاه‌های این نوشته

هنوز پاسخی ارسال نشده است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دوره‌های آموزشی گوهرشناسی تحسین