الماس ملی (melee)؛ طبیعی یا آزمایشگاهی؟

الماس ملی (melee)؛ طبیعی یا آزمایشگاهی؟


  • ۹ آبان ۹۹
  • 2559 بازدید
  • برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
    [کل: 3 میانگین: 3.3]

الماس های ملی (melee) مانند ساقدوش برای عروس، گروه کر برای یک اجرای کارناوالی یا مخلفات ((side dish برای یک وعده غذایی در تعطیلات هستند. آن ها برای کشاندن توجه به ستاره ی اجرا و افزایش دلفریبی و جذابیت هستند، نه برای اینکه از چشم را از رویداد اصلی دورکنند.

الماس های ملی که وزنی کمتر از ۰.۲ قیراط دارند، در مقایسه با سنگ های بزرگتر، گران نیستند؛ در نتیجه عموما می توانند به عنوان نقطه تاکید خیره کننده در جواهرات و ساعت ها به کار روند. روشنایی و درخشش آنها، سنگ اصلی را در یک قاب نگین بهتر جلوه می دهد یا در یک طرح ریلی، الگوی  پیچیده ای را می سازد. معمولا به صورت گرد برش داده می شود ولی اشکال فانتزی آن هم وجود دارند؛ مانند  امرالد، پرنس، رادیانت و مارکیز.

 

چالش برای تجارت جواهر: رشد دادن کریستال های الماس کوچکتر، راحتتر و سریع تر است؛ در نتیجه الماس های ملی آزمایشگاهی و شبه الماس ها در مغازه ها فراوان هستند.

با توجه به اندازه کوچک آنها و تعداد زیادی سنگ سست در یک بسته ، الماس های آزمایشگاهی و دستکاری شده یا شبه الماس ها را می توان با الماس طبیعی مخلوط کرد  و عرضه کرد.

GIA این چالش را در سال ۲۰۱۶ با یک سیستم آنالیز ملی برای الماس های گرد، رایج ترین شکل ملی، یک سیستم خودکار که به سرعت و با دقت الماس های سایز ملی را آنالیز و مرتب می کند، برطرف کرد. هدف از فرآیند خودکار، به حداقل رساندن درصد الماس های طبیعی است که برای آزمایش بیشتر ارجاع می شود.

تام موزس ، معاون اجرایی رئیس و مدیر بخش آزمایشگاه و تحقیقات گفت: “این بهترین ابزاری می باشد که ۱۰۰ درصدالماس های طبیعی را الماس های آزمایشگاهی و شبه الماس ها را تفکیک می کند. “با این وجود هیچ ابزار واحدی در جهان نمی تواند ۱۰۰ درصد الماس های طبیعی را از مصنوعی تمییز دهد، زیرا همیشه درصد کمی از الماس طبیعی وجود دارد که ویژگی های مشابه سنگ های ساخته شده توسط انسان یا دستکاری شده را نشان می دهد.”

دستگاه غربالگری الماس ملی فانتزی. عکس از: Mitchell Lyn

میلیون ها میلیون از الماس های گرد ریز از آن به بعد آنالیز شدند، اما به گفته Moses ، نیاز به غربالگری  الماس های ملی فانتزی شکل نیز وجود دارد.

به گفته ی Moses، “به عنوان مثال ، صنعت ساعت ، از بسیاری از الماسهای فانتزی استفاده می کند و طرفدار الماس های طبیعی و با کیفیت ملی است. آنها اغلب به تأمین کنندگان وابسته هستند تا تضمین کنند که ملی فانتزی شکل آنها طبیعی است و ساخته دست بشر نیست. ” بسیاری از تأمین کنندگان الماس برای تأمین نیازهای مشتریان خود می خواهند که شکل ظاهری فانتزی خود را توسط موسسه GIA غربال کنند.

دانشمندان GIA که روی مقاله غربالگری ملی های فانتزی شکل کار می کنند ، مجموعه ای از اصول عملیاتی و فن آوری لیزر را ایجاد کردند که به اعتقاد آنها این کار پیچیده را اداره می کند. تیم دانشمندان ، به همراه مهندسان گروه ابزارآلات GIA ، برای ایجاد نمونه اولیه با هم همکاری کردند. پس از آزمایش ، مهندسان نرم افزار و مکانیک به ایجاد یک سیستم کاملاً اتوماتیک برای غربالگری در مقیاس بزرگ الماسهای ملی فانتزی شکل کمک کردند.

Moses گفت: روند توسعه فناوری و ساخت سیستم جدید حدود سه سال طول کشید ، اما تیم از نتایج راضی است. در مقایسه با ابزار قبلی برای الماس ملی، این مورد الماس طبیعی کمتری را برای آزمایشات بیشتری ارجاع میدهد.

Moses گفت: “با این ابزار جدید ، ما می توانیم هر شکل از الماس های ملی را آنالیز کنیم.” “این دستگاه جدید از اصول و تکنیک های جدید آنالیز برای تشخیص الماس های ملی آزمایشگاهی و شبیه سازی شده از الماس طبیعی استفاده می کند – و می تواند آن را بسیار کارآمدتر و دقیق تر از گذشته انجام دهد.”

 

منبع: GIA

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۳.۳]
modir

modir

اخبار

پاسخ دهید.

دیدگاه‌های این نوشته

هنوز پاسخی ارسال نشده است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

هنوز هیچ مطلب مرتبطی برای این قسمت نشر داده نشده است.

دوره‌های آموزشی گوهرشناسی تحسین