سقوط شهابسنگ، مردی را میلیونر کرد

سقوط شهابسنگ، مردی را میلیونر کرد


  • ۳ آذر ۹۹
  • 1899 بازدید
  • برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
    [کل: 1 میانگین: 5]

شهاب سنگ

یک شهابسنگ به ارزش حدود یک میلیون و هشتصد هزار دلار در خانه یک مرد اندونزیایی سقوط کرد و او را میلیونر کرد.

جاشوآ هوته‌گه‌لانگ، که کارش تابوت‌سازی در شهر کولانگ، شمال سوماترا است، کنار خانه‌اش مشغول کار بود که با صدای مهیب برخورد شهاب سنگ متوجه آن می‌شود. شهاب سنگ با سوراخ کردن سقف ایوان خانه، درست کنار اتاق پذیرایی در حیاط خانه فرود می‌آید.

این شهابسنگ که ۱۵ سانتی متر در زمین فرو رفته بود، ۲ کیلو و ۱۰۰ گرم وزن دارد و به نظر می رسد جنس آن کندریت کربن دار است که در بین شهاب سنگ‌ها بسیار کمیاب است.

کندریت کربن‌دار یا کندریت C (به انگلیسی: Carbonaceous chondrite)، کلاسی از شهاب‌سنگ‌های کندریت است که شامل حداقل ۸ گروهِ شناخته‌شده و بسیاری از شهاب‌سنگ‌های گروه‌بندی نشده است. آن‌ها شامل نخستینی‌ترین شهاب‌سنگ‌های شناخته‌شده هشتند. کندریت‌های C نشان‌دهنده تنها یک نسبت کوچک ۴٫۶ درصدی از سقوط شهاب‌سنگ‌ها بر زمین هستند.

بعضی از کندریت‌های کربن‌دار معروف عبارتند از شهاب‌سنگ‌های: آلنده، مارکیسون، Orgueil, Ivuna, Murray, تگیش لیک، و ساترز میل.

شهاب سنگ های کندریتی کربن دار با توجه به ترکیبات متمایزی که منعکس کنندهٔ نوع بدنهٔ مادری؛ که از آن به وجود آمده‌اند، گروه‌بندی می‌شوند. این گروه‌های کندریت های کربن دار (سی C) هم‌اکنون هر کدام با یک نام استاندارد دو حرفی (سی‌اکس CX) نامیده می‌شوند، که C نشان “کربن‌دار” بودن‌است (دیگر انواع کندریت‌ها با این حرف آغار نمی‌شوند)، و بعد از آن به جای (X با حرف بزرگ)؛ که اغلب این اولین حرف نام یک شهاب‌سنگ شناخته‌شده، و نیز که اغلب نامِ نخستین کشف در آن گروه‌است. چنین شهاب‌سنگ‌هایی اغلب در رابطه با جایی که در آن سقوط کردند، نام‌گذاری می‌شوند، بنابراین هیچ نشانه‌ای از ماهیت فیزیکی گروه ندارند.

شهاب سنگ کولانگ

قدمت این شهابسنگ کوچک به ۴.۵ میلیارد سال پیش می رسد. گفته می شود این شهابسنگ کربن دار می تواند حاوی عناصر و سرنخ هایی از ریشه های اولیه زندگی بر کره ی خاکی باشد.

در نهایت یک مجموعه‌دار و متخصص شهابسنگ در آمریکا این شهاب سنگ را که کولانگ نام گرفته، خریداری کرده است.

اگر به شهاب سنگ ها یا به طور کلی مباحث شناخت سنگ ها علاقه مند هستید، دوره های جامع موسسه گوهرشناسی تحسین می توانند راهگشای ورود شما به دنیای جواهرات و سنگ های قیمتی باشند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
modir

modir

اخبار

پاسخ دهید.

دیدگاه‌های این نوشته

هنوز پاسخی ارسال نشده است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دوره‌های آموزشی گوهرشناسی تحسین