جلا در سنگ ها و انواع مختلف آن

جلا در سنگ ها و انواع مختلف آن


جلا در سنگ ها
  • ۲۹ آبان ۹۹
  • 134 بازدید
  • برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
    [کل: 6 میانگین: 4.3]

سنگ اپال

بیشتر سنگ های تراش دار و گاهی سنگ طبیعی خام ( تراش نخورده) دارای جلا هستند. بنابراین، این ویژگی نیز در طبقه بندی سنگ ها می تواند موثر باشد. جلا به وسیله انعکاس سطحی صورت می گیرد. قسمتی از نور های تابشی از سطح سنگ برگردانده می شوند و این بستگی به ضریب شکست سنگ و کیفیت صیقل سطح سنگ دارد. هرچه انعکاس بیشتر شود جلا هم بهتر خواهد بود. گوهر های بدون جلا (dull) مات هستند ولی رنگ گوهر هیچ ارتباطی با جلا ندارد. جلا قابل اندازه گیری نیست ولی انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

جلای فلزی: جلای فلزی قوی ترین جلاهاست. مثل جلای ورقه آلمینیومی و یا فلز صیقلی و فقط در سنگ های opaque و فلزات خالص و سولفید و اکسیدهایی که ضریب شکست آنها ۳-۲/۶ می باشد، دیده می شود.

جلای الماس گونه: جلای الماس گونه و براق که در الماس تراشدار و یا شیشه سرب دار و فقط در سنگ های شفاف و نیمه شفافی دیده می شود که ضریب شکست آنها از ۲/۶-۱/۹ست.

جلای روغنی: مثل درخشش لکه روغن روی کاغذ است. در سنگهای کدر با ضریب شکست پایین دیده می شود و در گوهرها خیلی زیاد دیده نمی شود مگر در صفحاتی که رخ دارند.

جلای مروارید: مثل درخشش قسمت درونی صدف، داخلی ترین لایه رنگین کمانی صدفهای دریایی و رودخانه ای، صدف خوراکی و صدف حلزون و بخصوص روی سطح سنگ هایی که رخ کامل دارند.

جلای ابریشمی: مثل پرتو نوری است که روی ابریشم طبیعی مشاهده می شود و به وسیله ناخالصی های فیبری موازی و مشابه هم در بعضی سنگ ها دیده می شود.

 جلای واکسی: جلایی کدر که در بعضی گوهرها با سطح ناهموار و ضخیم مثل (flint) سنگ چخماق، دیده می شود.

جلای صمغی: در سنگ های جواهر کمتر دیده می شود. کهربا جلای صمغی دارد.

منبع: Gemstones of the world اثر والتر شومن-ترجمه ی رویا یحیوی

modir

modir

اخبار

پاسخ دهید.

دیدگاه‌های این نوشته

هنوز پاسخی ارسال نشده است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

هنوز هیچ مطلب مرتبطی برای این قسمت نشر داده نشده است.

دوره‌های آموزشی گوهرشناسی تحسین